Zaistniej w sieci. Kliknij i sprawdź!

NIE dla nowych strojów Reprezentacji Polski bez Orła !

Autor: GTW dnia środa, 9 Listopad 2011
Kategoria: Euro 2012, PZPN

PZPNOrzeł na koszulkach kadry, a nie logo PZPN” – to tylko jeden z profili, które ukazały się na facebooku po prezentacji strojów piłkarskiej reprezentacji Polski na Euro 2012

– To jakiś żart”, „kpina – takie reakcje kibiców wywołały nowe stroje. Miłośnicy piłki nożnej nie rozumieją, dlaczego na koszulkach zamiast godła Polski znalazł się symbol PZPN. Podczas wieczornego treningu kadry na stadionie piłkarskim przy ul. Oporowskiej na ogrodzeniach otaczających murawę pojawiły się transparenty z napisami „Piłka nożna dla kibiców” oraz „Tradycja zobowiązuje, nowym strojom nikt nie kibicuje”.

Oburzenie kibiców podziela dr Dawid Korzekwa. Prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) nie rozumie, dlaczego pod znaczkiem PZPN widnieje napis „Polska”. Podkreśla, iż to sugeruje, że jest to symbol naszego kraju.

– Problemem nie jest wygląd tego znaku, tylko fakt, że jest to logo organizacji, która funkcjonuje w Polsce, a nie symbol Polski. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego widnieje pod nim napis ‚Polska’, a nie ‚PZPN’. Przecież to nie jest symbol Polski, on nie może funkcjonować zamiast symbolu narodowego – wyjaśnia Korzekwa.

Korzekwa zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z godłem Polski. – Niedawno rozmawialiśmy z Kancelarią Prezydenta na temat symboli narodowych i należy zaznaczyć, że nie mamy dokładnego opisu tego, jak nasze godło powinno wyglądać. Oczywiście wszyscy wiemy, że jest to orzeł w koronie. Natomiast nie ma zapisów, które zawierają jego dokładną charakterystykę. W tej chwili trwają prace nad uregulowaniem tych kwestii –

– Mamy załącznik do ustawy o hymnie i godle narodowym. Jest to jednak załącznik, który nie zawiera wyczerpującego opisu – jakie proporcje ma ten znak, kiedy można go wykorzystywać, kiedy nie. Sądzę, że gdyby istniał dokładny zapis odnoszący się również do sytuacji, w których można wykorzystać symbol narodowy, a kiedy nie, nie mielibyśmy do czynienia z precedensem, iż ktoś zamiast symbolu narodowego używa znaku instytucji – podsumował prezes STGU.

Wczoraj pokazane zostały dwa wzory strojów, w których kadra Polski wystąpi na turnieju Euro 2012. W jednym komplecie koszulki są białe, z czerwonym pasem na piersi, czerwonymi spodenkami i białymi getrami. W drugim – koszulki są czerwone, z białym pasem na piersi, spodenki i getry także są czerwone. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okrągła naszywka z logo Euro 2012.

Po raz pierwszy reprezentacja zagra w nowych strojach w piątek we Wrocławiu w meczu z Włochami.

Nowe koszulki reprezentacji Polski bez Orzełka

 

Źródło: PAP / rp.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.6/10 (12 votes cast)
NIE dla nowych strojów Reprezentacji Polski bez Orła !, 7.6 out of 10 based on 12 ratings

Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.

Subskrybcja RSS